Jubileusz XXV-lecia Przedszkola

jubileusz header

Dnia 23 września 2017 w Białymstoku odbyły się uroczystości związane z obchodami Jubileuszu 25 –lecia istnienia prowadzonego Przedszkola przez Siostry. Nasze świętowanie rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy. Homilię wygłosił Ojciec Dyrektor Karol Hołubicki. Wraz z Arcybiskupem  Mszę św. koncelebrowali kapłani zaprzyjaźnieni z przedszkolem.

Po wspólnej modlitwie s. Dyrektor Anna Galewska zaprosiła wszystkich gości: kapłanów, siostry, rodziców, dzieci i absolwentów na plac przedszkolny, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów Jubileuszu. Swoją obecnością nasze obchody uświetnili: abp Tadeusz Wojda, ks. Dyrektor Karol Hołubicki. Ks. Marek Gryko, pan wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński oraz s. wizytatorka Maria Leszczyńska, s. Łucja Kwietniewska, s. Asystentka Elżbieta Kowalewska, s. Ekonomka Agnieszka Szerewicz, siostry Dyrektor przedszkola: s. Jadwiga Szok i s. Bożena Długowska oraz Siostry, które były związane z przedszkolem przez szereg lat.

Na wstępie Panie konferansjerki ukazały Jubileusz jako dobrą okazję do refleksji nad długoletnią pracą własną  oraz podkreśliły, że jest to dorobek nas wszystkich: sióstr, wychowawców, dzieci, rodziców oraz pracowników administracji i obsługi, których umiejętności, entuzjazm i serce sprawiły, że przedszkole jest dziś przyjazne, kolorowe i otwarte na to co nowe. S. Maria Leszczyńska na wstępie w kilku słowach podziękowała Panu Bogu za kolejne pokolenia przedszkolaków, które tworzą poszerzoną rodzinę, natomiast s. Dyrektor Anna Galewska wskazała na potrzebę przekazywania młodym ludziom wartości chrześcijańskich.

Wzruszającym momentem obchodów Jubileuszu było dzielenie się wspomnieniami absolwentów przedszkola. Wiele w ich pamięci ocalało, z tych najpiękniejszych lat życia.
Siostra Jadwiga Szok mówiła o Bożej Opatrzności w trudnych czasach, kiedy zabrakło pieniędzy na jedzenie dla dzieci. Podkreśliła, że ufność w Bożą pomoc zawsze się opłaca i opowiedziała o zdarzeniu, kiedy to siostra wychodząc do miasta bez pieniędzy spotkała panią, której dłużnik zwrócił pieniądze,a ona w swojej hojności oddała te pieniądze siostrze. Dzięki temu można było zrobić zakupy do przedszkola.

Pani Krystyna Rogaczewska, księgowa, od pierwszych dni istnienia przedszkola (1.09.1992), wspominała o znajomości Sióstr Miłosierdzia od 1984 roku, kiedy siostry katechizowały jej dzieci. Otrzymała propozycję pracy w przedszkolu jako matka piątki dzieci, przedszkole dopiero rozpoczynało swoja działalność i jak przyznaje były pewne obawy. Jednak kiedy usłyszała: „Siostry na pewno Pani nie skrzywdzą” przyjęła tę pracę. W pamięci pani Krystyny zostały słowa s. Jadwigi Szok „Kiedy pomagasz innym, nie oczekuj od nich wdzięczności”. To pomagało w stosunkach z ludźmi. Dziś Pani Krystyna jest mamą siedmiorga dzieci, babcią dwanaściorga wnucząt i cały czas spotykają się ze sobą w przedszkolu, bo kiedy przedszkole ukończyły się najmłodsze dzieci to pojawiły się wnuki.

Wspomnieniami podzieliła się też sympatyczna rodzina państwa Szczepańskich, którzy w przedszkolu mają już piąte dziecko. Pani Kasia i pan Paweł, rodzice naszych dzieci najcieplej wspominają uśmiechnięte twarze pracowników przedszkola. Dzieci zapamiętały pyszne posiłki, pasztet siostry Gabrieli, pierwsze przyjaźnie, ciekawe wyjścia i gości. Ale najważniejsze przy tym wszystkim są dla nich wartości, którymi kierują się pracownicy i starają się je zaszczepić w dzieciach.

Tato naszej 6-latki Zosi, który również uczęszczał do przedszkola dzielił się wspomnieniami o dobrej opiece, o tym jak nabił guza i mógł liczyć na szybką interwencję w postaci zimnego okładu. „Nigdy nie brakowało dobrego jedzenia i ciepła i to się nie zmieniło” mówił pan Kostro.

Po tych ciepłych wspomnieniach można było ze sobą porozmawiać przy kawie i dobrym ciastku. Chętni mogli obejrzeć wystawę zdjęć i kroniki przedszkola oraz krótki filmik przygotowany specjalnie na tę okazję przez naszego absolwenta – Kacpra Stasiełuk. Była też okazja, aby zapoznać się z historią Cudownego Medalika. Można też było wziąć udział w kiermaszu.

Po przerwie odbyła się część artystyczna: na początku przedstawienie wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka” w wykonaniu rodziców, które wniosło wiele radości i ożywiło atmosferę, a następnie występy poszczególnych siedmiu grup przedszkola. Każda grupa zaprezentowała ciekawy taniec lub piosenkę. Rodzice i wychowawcy byli dumni ze swoich pociech.

Na scenie nie zabrakło również naszej przedszkolnej scholi, prowadzonej przez s. Katarzynę Lejzorowicz i panią Agnieszkę Bielawską, która zaprezentowała swoją nową płytę pt. „Idźmy z Maryją”. Scholka choć wiele razy zmieniała swój skład to istnieje w sumie od 10 lat.

Po występach był czas na rozmowy, pamiątkowe zdjęcia. Dla niektórych była to okazja do spotkania się po wielu latach. Dziękujemy Panu Bogu za dar uroczystości Jubileuszowej, za dobrą pogodę i za wszystkich, którzy się z nami modlili tego dnia.

Wspólnota Sióstr z Białegostoku

Filmik relacji z TVP3 Białystok z programu "Pod Twoją Obronę": Pod Twoją Obronę - Srebrny Jubileusz Przedszkola

Artykuł z "Drogi Miłosierdzia" nr 10/2017 - pdfpobierz PDF796.69 KB

Zobacz zdjęcia w naszej galerii